Proto, že jsme měly více stejných výjezdů za den dávát je všechny do jedné rubriky.

ŽIVELNÁ POHROMA .

ČERPÁNÍ VODY.

V sobotu ve 4:05 nás vzbudila siréna, které zněla ránem a tichem, jako dost hlasitý budíček, který určitě nevzbudil jen nás, hasiče.
Operační důstojník HZSLK nás poslal na zaplavený domek po silných nočních přívalových deštích do Kravař. Tam již byly profíci z České Lípy a my jim pomohli při likvidaci následků, zejména odčerpáváním vody a bláta z domku.
Po odjezdu jsme se zastavily v Kravařích na křižovatce na Žandov, kde byla voda tak vysoko, že již začala zaplavovat auta u mostu přes Bobří Potok a bylo zapotřebí je odstranit. Museli jsme tedy spolu s profíky vzbudit okolo bydlící, jejichž vozy byly, aby si je přemístily na bezpečnější místo. Jeden vůz už musel být odtlačen. Opodál už jsme musely jedem vůz vytáhnout cisternou. Voda stále ještě stoupala. Po dohodě s radním obce jsme se připravily na odjezd domů.
Na odjezdu nás operační důstojník zastavil, že nás je zapotřebí v Sezímkách. Bylo nahlášeno ohrožení domácích zvířat, které bylo zapotřebí dostat do bezpečí mimo vodu a zabezpečit je.
Po našem příjezdu bylo zjištěno, že zde žádné ohrožení zvířat nehrozí, a ani my jsme zde nemohli nic dělat, když voda stále stoupala a nebylo kam ji odčerpávat. Informovaly jsme o dění v Sezímkách radního Kravař, který jim obstaral pytle s pískem. Po té jsme se vrátily zpět na základnu a dali si ranní kávu, tušily jsme další práci.
Zhruba po půl hodině po návratu, jsme byly vysláni na další akci. Ve Valteřicích byl zatopený dům, ve kterém bylo přes metr vody ve sklepě. Po odčerpání a menší pomoci postiženým jsme vyrazily na popud žandovského místostarosty do Heřmanic. Tam byl zatopený domek jednoho z chalupářů. Zde jsme také čerpaly vodu asi dvě hodiny.
Na základnu jsme se vrátily po více než šesti hodinách práce.


Miroslav Nejedlý SDH Žandov
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one