S LESNÍM POŽÁREM HASIČI BOJOVALI TÉMĚŘ 24 HODIN

Požár lesního porostu ve skalnatém terénu v části Obrok obce Tuhaň na Českolipsku byl na operační středisko HZS LK ohlášen v pondělí 16. července 2007 v 15:34 hod. Do skalnaté lokality vrchu Kostelec bylo během včerejšího dne vysláno celkem 7 jednotek požární ochrany (HZS LK – Česká Lípa, JSDHO Dubá, Tuhaň, Doksy, Stará Lípa, Nový Bor) s 12ti cisternovými vozy.
Po příjezdu do udané lokality hasiči zjistili, že došlo k požáru lesní hrabanky a nižšího lesního porostu. Ohnisko požáru, které zasáhlo asi 6 arů, hasiči nalezli na skále ve výšce kolem 30ti metrů. Vlivem velmi nepřístupného skalnatého terénu, který je členěn na jednotlivá údolí, se požářiště postupně rozšířilo na plochu 3 hektarů. Hasiči zřídili čerpací stanoviště pro doplňování vody do cisteren u asi 5 km vzdáleného rybníku v Obroku. Požářiště bylo zásobováno hasební vodou kyvadlovou dopravou cisteren. Požár na rozloze 2 hektarů se hasičům podařilo lokalizovat v půl deváté večer. Z důvodu špatné viditelnosti byly okolo 22 hodiny hasební práce přerušeny.
Dne, 17. července 2007, od 6ti hodin pokračuje na místě v zásahu dalších 8 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů (JSDHO Cvikov, Česká Lípa – Dobranov, Zákupy, Žandov, Brniště, Skalice u České Lípy, Holany a Jablonné v Podještědí) se sedmi cisternami. Hasiči pokračují v hasebním zásahu. Zásah znesnadňuje především skalnatý terén se značným převýšením a horko, které rychle zasahující hasiče vyčerpává.
Příčina vzniku požáru je stále v šetření. Zatím nelze vyloučit nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm ani úmyslné zapálení neznámou osobou. Výše škody, kterou oheň napáchal na lesním porostu, byla v průběhu včerejšího dne odhadnuta vyšetřovatelem HZS LK na 200tisíc korun. Výše škody bude upřesněna revírníkem lesního revíru Dubá, nebo majitelem lesa, po skončení hasebních prací.
V průběhu loňských prázdnin hořelo v této lokalitě (Tuhaň – Obrok) celkem devětkrát. Požár lesní školky na „Koňském vrchu“ hasilo 5. července 2006 5 jednotek požární ochrany. Oheň zasáhl také lesní porost 8. července 2006 a dohašovací práce bylo třeba opět zahájit 10. července 2006. 11. července 2006 jednotky požární ochrany dohašovaly v této lokalitě další skrytá ohniska požáru z 8. července. Další požár zasáhl tuto oblast 14. července 2006 a strávil lesní porost na ploše 30 x 30 metrů v terénu s patnáctimetrovým převýšením. Dohašení ohnisek požáru bylo opět třeba 16. července 2006. 10 arů lesní hrabanky vzplanulo 19. srpna 2006 na „Obrocké cestě“. Požár se hasičům podařilo uhasit po dvou a půl hodinách.
Letošní první výjezd do okolí Tuhaně uskutečnili hasiči již 14. dubna 2007, kdy byli vysláni k požáru lesní hrabanky na ploše 5 x 5 metrů. 30. června 2007 zaznamenaly jednotky požární ochrany další výjezd k uhašení požáru na ploše 20 x 20 metrů v lokalitě „Tisícový kámen“. V letošním roce se zatím jedná o třetí případ lesního požáru v této skalnaté lokalitě.
Autor: por. Mgr. Iva Michalíčková ,Miroslav Nejedlý
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one